Systemy komputerowe w przemyśle

Najważniejsze informacje z branży IT. Nowe technologie i rozwiązania informatyczne dla przemysłu.

To content | To menu | To search

31Aug 2009

Bezpieczeństwo sieci komputerowych

siec.jpgZabezpieczanie sieci komputerowych to dziś ważne zagadnienie w każdym przedsiębiorstwie. Dane muszę być zabezpieczane nie tylko przed groźnymi wirusami powodującymi ich utratę, ale również przed wyciekiem ważnych danych oraz utratą ich na skutek zdarzeń losowych.

Można się oczywiście w pewien sposób przestrzec przed tym opierając bezpieczeństwo sieci komputerowych na archiwizacji danych. Jednak każdy system powinien być przede wszystkim wyposażony w odpowiednią zaporę antywirusową, która zapobiegnie wydostaniu się ważnych danych na zewnątrz. O bezpieczeństwo sieci komputerowych powinien zadbać specjalista, który dobierze odpowiednie oprogramowanie udaremniające wszelkie ataki złośliwych wirusów oraz zadbaj o stałą archiwizację ważnych danych.

28Jun 2009

Archiwizacja danych

bezpieczenstwo.jpgArchiwizacja danych polega przede wszystkim na tworzeniu kopii zapasowych istotnych dokumentów. Czyni się to głównie w obawie przed utratą danych spowodowanych awarią systemu albo skasowania ich. Oczywiście do utraty danych mogą się również przyczynić zdarzenia losowe typu pożary i powodzie.

Co można archiwizować? A więc archiwizacja danych może wiązać się z dokumentami tworzonymi przez użytkownika, jak dokumenty tekstowe, ale i obrazki oraz filmy. Może również dotyczyć plików systemowych. Archiwizacja danych to również zabezpieczanie przed utratą danych całych systemów operacyjnych. Ważnym pojęciem związanym z archiwizacją danych jest kompresja, czyli zmniejszanie objętości danych. Dzięki niej czynność ta trwa krócej i skopiowane pliki zajmują mniej przestrzeni na dysku.

28Jun 2009

Tajemnice gospodarcze

Tajemnice gospodarcze dotyczą przede wszystkim tajemnic związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Ich zachowanie ma celu strzeżenie firmy przed działaniem konkurencji. Częstokroć tajemnice gospodarcze wiążą się z technologią produkcji stosowaną przez dane przedsiębiorstwo. Objęci tajemnicą są pracownicy firmy, co może określać nawet umowa zawarta między pracownikiem a pracodawcą. Ma to na celu ochronę interesów przedsiębiorstwa przed działaniem konkurencji.

Na tajemnice gospodarcze często powołują się firmy w przetargach zatajając informacje, które według nich mogłyby przyczynić się do poznania szczegółów oferty przez konkurujące w przetargu przedsiębiorstwo. Nie grożą za to żadne konsekwencje, a oferta nie może zostać przez to odrzucona.

28Jun 2009

Systemy komputerowe

laptop.jpgNa system komputerowy składa się oprócz odpowiedniego osprzętu również oprogramowanie systemowe, narzędziowe oraz użytkowe. Można więc powiedzieć, że systemy komputerowe tworzą cały, kompletny komputer. Trzeba jednak dodać, że w pełni zautomatyzowane systemy komputerowe nie potrzebują działania człowieka.

Obecnie pojęcie systemu wiąże się ściśle z działaniem komputerów połączonych jedną siecią. Nic dziwnego, technika tak daleko poszła naprzód, a wraz z nią informatyzacja, że bez swojej wewnętrznej sieci nie obędzie się żadna poważniejsza firma. Takie systemy komputerowe pozwalają usprawnić pracę całego przedsiębiorstwa, dzięki temu, że usprawnione zostaje zarządzanie nim. Logistyka oraz przechowywanie i przesyłanie danych dzięki dobrze funkcjonującym systemom komputerowym stają się prostsze i bardziej funkcjonalne.

05Mar 2009

Przerwa techniczna

Serwis internetowy jest czasowo zamknięty. Zapraszamy w późniejszym terminie.

13Feb 2008

Drukarka 3d użytkowanie domowe

Podstawowe drukarki 3d to niepozornie wyglądające maszyny. Dopiero te nieco droższe posiadają porządną obudowę i profesjonalny wygląd. Posiadanie takiej drukarki to jednak dopiero początek przygody z drukiem 3d.

Oprócz sprzętu konieczne jest zakupienie materiału, z którego będziemy drukować. W zależności od modelu drukarki będzie to proszek lub plastikowa linka. Dzięki tym elementom uzyskamy wydruki 3d.

Po otrzymaniu przesyłki należy sprawdzić, czy w paczce znalazły się wszystkie elementy drukarki. W droższej wersji drukarka jest już złożona i jest to o wiele lepsze rozwiązanie, jeśli ktoś nie posiada wystarczającej wiedzy technicznej.

By skorzystać z drukarki trzeba jeszcze zaprojektować jakąś rzecz i rozpocząć druk 3d.